Menü
Sepet
Üye Girişi
Email :
Şifreniz :
    Yeni Üyelik
    Şifremi Unuttum
Sayfalar
Döviz Kurları
USD : 8,355
EURO : 10,029
Marka Ara
Hızlı Marka Arama
Haber Listesi
Email :
Adınız :
Tansiyon Ölçümünde Sıkça Sorulan Sorular
TANSİYON ÖLÇÜMÜ

Evde tansiyonunuzu ölçmek ve sonuçları kaydetmekle, gün içinde değişen tansiyon değerlerini doktorunuza rahatlıkla iletebileceksiniz. Doktorunuz, sonuçları, yüksek tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için verilen ilaçların ne kadar faydalı olduklarını görmede kullanacaktır. Bunun yanı sıra tansiyonunuzu sizin ölçmeniz, sağlığınız konusunda bir adım atmış olmanızın göstergesi olacaktır.


Tansiyonumu ölçmek için nasıl bir tansiyon aleti kullanmalıyım?

Tansiyonunuzu evde ölçmek için klasik pompalı ya da dijital bir tansiyon aleti kullanabilirsiniz. Klasik tansiyon aletinde kan basıncını gösteren bir ibreli kadran bulunmaktadır. Manşet, puar sıkılıp bırakılarak şişirilir. Dijital tansiyon aletlerinde manuel ya da otomatik şişirilen manşetler bulunmaktadır. Kan basıncı ölçümü ekrandan kolayca okunur. İhtiyaçlarınıza uygun tansiyon aletini seçiniz.

 

Klasik Aneroid bir tansiyon aletinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Klasik tansiyon aletlerinin avantajlarından biri kolayca taşınır olmalarıdır. Diğer bir avantajı ise manşette kullanılabilecek steteskop da içeren modellerin bulunmasıdır, böylece harici bir steteskop almanız gerekmez. Tek elle kolunuza takabileceğiniz özellikte tansiyon aletleri de mevcuttur.Genelde, dijital tansiyon aletlerinden daha ucuzdurlar.

Klasik tansiyon aleti kullanmanın dezavantajları da bulunmaktadır. Birincisi, kolayca zarar görebilecek ya da ölçüm hassasiyetlerini kaybedebilecek karmaşık bir yapıya sahiptirler. Manşeti kolayca takacak bir metal aksamı yoksa kullanımı da zordur. Bunlara ek olarak, manşeti şişiren puarı sıkıp gevşetmek zor olabilir. Steteskoptan kalp atımlarının dinlenmesi gerektiğinden, işitme kaybı olan ya da ağır işiten kimseler için uygun bir cihaz değildir.


 

Dijital tansiyon aletlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dijital tansiyon aletleri otomatik olduklarından en yaygı kullanıma sahip tansiyon aletleridir. Sonuçlar ekranda gösterildiğinden tansiyon ölçümünü okumak son derece kolaydır. Bazı elektronik tansiyon aletleri kağıt çıktısı da verebildiklerinden tansiyon ölçümünüzn kağıt dökümünü de elde edebilirsiniz.

Dijital tansiyon aletini kullanmak, klasik tansiyon aletini kullanmaktan daha kolaydır. Hata göstergesi vardır ve manşetten hava boşaltımı otomatiktir. Kullanılan tansiyon aleti modeline bağımlı olarak, manşet şişirilmesi manuel ya da otomatik olabilir. Steteskoptan kalp atımı dinlenmesine gerek olmadığından, dijital tansiyon aletleri, işitme kaybı olan kişiler için en uygun cihazlardır.

Dijital tansiyon aletlerinin ölçüm hassasiyeti, vücut hareketleriyle ve düzensiz kalp atımıyla değişebilmektedir. Bunlara ek olarak, dijital tansiyon aletlerini çalıştırmak için pil satın alınması gereklidir. Bazı modeller sadece sol kolda kullanılmaktadır.


 
 

 

Tansiyon aletinizde bulunması gereken özellikler

 • Doğru manşet büyüklüğüne dikkat edilmesi gerekli. Doktorunuza, hemşirenize ya da medikalcinize, kolunuzun büyüklüğüne uyan manşet boyunu sorunuz. Manşet boyunuz yanlışşa, ölçümlerinizde doğru sonuç vermeyecektir.
 • Dijital cihazınızın monütöründeki rakamlar, okuyabileceğiniz büyüklükte olmalı.
 • Steteskop kullanmaktaysanız, kalp sesini steteskopunuzdan duyabilmelisiniz.

 
 
 

Tansiyon aletim doğru ölçmekte mi ya da nasıl doğru kullanabilirim?

Tansiyon aletinizi düzenli aralıklarla kontrol ettiriniz. Hortumunun kırılmamış olmasına dikkat ediniz ve sıcaktan koruyunuz.

 

 

Tıbbi Terimler

 • Tansiyon ya da kan basıncı atardamarlarınızın duvarlarına kanın uyguladığı kuvvettir.
 • Hipertansiyon yüksek kan basıncıdır.
 • Hipotansiyon düşük kan basıncıdır.
 • Brachial arteri, kol atardamarı omuzdan dirseğe inen damardır. Bu atardamardaki basıncı ölçmektesiniz.
 • Sistolik basınç kalp, vücuda kan pompalarken, atardamardaki en yüksek basınçtır.
 • Diastolik basınç kalp dinlenme konumundayken atardamardaki en düşük basınçtır.
 • Tansiyon ölçümü, sistolik ve diastolik basıncın birden ölçümünden oluşmaktadır. Normalde şöyle yazılmaktadır: 120/80, sistolik ölçüm önde yazılmaktadır.

 
 
 

Tansiyon ölçümü yapmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

 • Tansiyonunuzu ölçmeden 30 dakika önce kafein, alkol, ya da tütün mamüllerini kullanmayınız.
 • Tansiyonunuzu ölçmeden önce tuvalet ihtiyacınızı gideriniz.
 • Tansiyonunuzu ölçmeden önce 3 veya 5 dakika dinleniniz.Konuşmayınız.
 • Rahat bir pozisyonda, ayaklarınız ve bileklerinizi çapraz vaziyette tutmadan, sırtınız desteklenmiş şekilde oturunuz.
 • Kolunuzu, bir masa ya da sıranın üzerine kalp hizasına gelecek şekilde yerleştiriniz.
 • Düzgün bir şekilde manşeti üst kolunuza yerleştiriniz ve sıkıca sarmasına dikkat ediniz. Manşet sıkıca çıplak kolunuzu sarmış olmalı fakat manşetin altında bir parmaklık boşluk bulunmalı.
 • Manşetin alt kısmının dirseğinizi kırdığınız noktanın 2.5-3 cm üstünde olmalı.
 

Klasik Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır?

 1. Steteskopu kulak kısmını kulaklarınıza yerleştiriniz.
 2. Steteskopun diskini dirseğinizin iç kısmına yerleştiriniz.
 3. Düzgünce puarı kullanarak en son sistolik-büyük tansiyon ölçümü yaptığınız değerden 30-40 değer üstüne gelecek şekilde manşeti şişiriniz. Manşeti hızlı artımlarla şişiriniz.Manşeti yavaşça şişirmek yanlış ölçüm okumanıza sebep olacaktır.
 4. Yavaşça valfi gevşetin ve manşetten bir miktar havayı yavaşça boşaltınız.Manşeti saniye de 1-2 milimetre olacak şekilde boşaltınız. Valfi çok açacak olursanız, tansiyonu ölçemezsiniz.
 5. Manşetten hava boşaltımı olurken, kalp atımınızı duymaya başlayacaksınız. İlk sesi duymaya dikkat ediniz. Göstergedeki değeri kontrol edin. Bu değer sistolik basınç değerinizdir.
 6. Manşeti boşaltmaya devam ediniz. Kalp atımlarınızı dinleyiniz. Bir noktada kalp atımınızın durduğunu duyacaksınız. Göstergedeki değeri kontrol ediniz. Bu değer sizin diastolik kan basıncınızdır.
 7. Sistolik ölçüm önde gelecek şekilde kan basıncınızı yazınız (örneğin, 120/80).
 8. Ölçümü tekrarlamak isterseniz, manşeti şişirmeden 2-3 dakika bekleyiniz.
 

Dijital Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır?

 1. Manşeti kolunuza sarınız.Tansiyon aletini çalıştırınız.
 2. Otomatik modellerde tek bir düğmeye basılması ile manşet kendiliğinden şişirilecektir. Yarı-otomatik modellerde puar sıkılması suretiyle manşet elle şişirilir. Manşet şişirildikten sonra otomatik mekanizma manşet basıncını yavaşça azaltacaktır.
 3. Kan basıncı ölçümünü görmek için tansiyon aletinin ekranına bakınız. Tansiyon aleti, sistolik ve diastolik kan basıcı ölçümünü ekranda gösterecektir. Değerleri sstolik değer önde olacak şekilde not ediniz.
 4. Tansiyon aletinizi kapatınız.
 5. Tekrar ölçüm yapak isterseniz, 2 -3 dakika bekleyiniz.


 

Kan basıncı-Tansiyon değerlerimin anlamı nedir?

Normal kan basıncı değeri 120/80 ya da daha düşük olabilir. Yüksek kan basıncı değeri 140/90 veya yukarısıdır. Kan basıncınız 120/80 ve 140/90 değerleri arasında ise, you have something called "prehypertension" hipertansiyon öncesi diye adlandırılan bir evredesiniz. (başlangıç konumundasınız ve yüksek tansiyon tehdidi altında bulunmaktasınız). Yüksek tansiyona sahip olduğunuzu ya da olmadığınızı sadece doktorunuz söyleyebilir. Bir çok doktor, tansiyonunuzu farklı günlerde ölçtükten sonra, yüksek tansiyonunuz olup olmadığına karar verebilmektedir. Yüksek ya da prehipertansiyonunuz varsa, düzenli bir şekilde tansiyonunuzu ölçmelisiniz ve doktorunuzla görüşmelisiniz.

Sistolik (ilk değer)Diastolik (ikinci değer)
Normal 120 den az
80 den az
Prehipertansiyon120–13980–89
Yüksek Kan Basıncı: Evre 1*140–15990–99
Yüksek Kan Basıncı: Evre 2160 veya üstü
100 veya üstü

*Diyabetliyseniz ya da böbrek rahatsızlığınız bulunmaktaysa, yüksek basınç değer aralıklarınız, diğer insanlarınkinden daha düşük olacaktır. Sizin için hangi kan basınç değerlerinin yüksek olduğuna doktorunuz karar verecektir.

 

Sistolik basınç değerleriniz sürekli şekilde 90 ın altında -- ya da normal değerlerinizden 25 değer düşükse, hipotansiyon, yada düşük kan basıncına sahipsiniz. Hipotansiyon ciddi bir rahatsızliğın ipucu olabilir. Derhal bir doktora başvurunuz.